Micro World Championship 2012

Austrija, Gmunden (Traunsee), 20-25/08/2012

Pl SailNr Skipper
   Crew
Yacht Type Div Long Race Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Pts
1POL 90

OGRODNIK Piotr

BANASZCZYK Grzegorz
CHOROBA Paweł

stawo.plFlyer ProtoP1171137
2POL 77

TARNACKI Piotr

BECKER Rafał
MONGIRD Krzystof

Toyota KlifL’Arte 3.2P251022213
3RUS 39

SVISTUNOV Gennadiy

MIKHALEV Grigory
EROPUNOV Oleg

Crystal-SpaL’Arte 4POCS6233519
4RUS 505

OSTAPUSHCHENKO Mikhail

ANFINOGENOV Andrey
RINGELMANN Johann

PoltinnikL’ArteP4461210125
5NED 17

ROBERT Renan

VAN DER HEEDEN Lukas
SIMONS Roderick

Arte’MissL’ArteP31034151535
6RUS 711

BAZHENOV Vladimir

BABUSHKIN Andrey
USENYA Igor

Steel TeamRicochet 559P10213751337
7RUS 174

NIKIFOROV Evgeniy

BELAYEV Timofey
SUDAKOV Dmitriy

ElenaL’Arte 2P23311514639
8AUT 49

CZASNY Helmut

BONOMO Jakob
KARNER Gerald

Forever YoungL’ArteP61343181243
9RUS 170

KUZNETSOV Andrey

TURIKOV Denis
KUZNETSOVA Irina

VishnyaRicochet 559P9881911743
10POL 290

CELMEROWSKI Marcin

MOCZKOWSKI Wojciech
KONARZEWSKA Adriana

Nissan Auto ŁódźFlyer ProtoP12161287443
11FRA 4330

FOURNIER Renaud

LEGUILLETTE Charlotte
BEGLOT Benoit

ImagineProto FournierP17175641143
12POL 720

JANISZEWSKI Robert

ŚLEZIONA Oskar
ZELUDZIEWICZ Krzysztof

mBank.plL’Arte 3.2P812117201452
13RUS 20

SHUVALOV Yuri

SHUVALOVA Olga
SAVOSKIN Alexandr

Mr SnoopyL’Arte 3P119141491053
14RUS 1711

PIERROTSKIY Nicolay

SCHEIFER Roman
MUROVA Darya

BiogesShantaP181599131763
15POL 125

MOSZCZYŃSKI Rafał

PUCHACZ Grzegorz
KUŁAGA Piotr

WojownikFlyer Classic modR3511192012870
16RUS 77

MASLOV Andrey

MOSKOWSKIY Sergey
STANEVSKIY Anton

JetonL’ArteP1473116172074
17FRA 38294

BENABEN Philippe

BEIGNEUX Fabrice
HAMON Jean-Philippe

PlatypusFlyer ClassicC1620251822985
18AUS 1

SMITH Adam

ZOPF Johannes
STROBL Martin

Hot BoatP727201025OCS89
19POL 48

BRZOZOWSKI Tomasz

KOSESKI Pacyfik
BACHMAN Piotr

Flyer ClassicC13242811231889
20POL 80

GRODSKI Maciej

GRODSKI Mateusz
CIĘŻKI Maciej

Alter EgoFlyer ClassicC15231715192689
21FRA 4000

HUMBERT Robert

TOUVAY Pascal
PECOUT Julian

LibertéLucasP52839136DSQ91
22FRA 13699

LEPORCHER Erick

VENUAT Cécile
MITONNEAU Régis

BenzyEuropaP29211822161693
23POL 95

RESZKOWSKI Witold

WÓJCIK Justyna
MAZUR Marcin

FlexpolFlyer Classic modR302224211819104
24LAT 399

BĒRZIŅŠ Ģirts

GOLDSTEIN Peter
KIRŠFELDS Aigars

My WayJumper 550 RacerR311827232424116
25RUS 131

VVEDENSKYI Mikhail

VVEDENSKAYA Ekaterina
STASIK Andrey

ZhukaSilver 550 modR262621282127121
26SRB 55

STEVANOVIC Goran

PAVLOVIC Ivan
JOVANOVIC Alexandar

Flyer Classic C19 2540 2630 23123
27LAT 222

SMOLYAKOVS Vladimirs

GUSEV Oleg
NEDELKO Vasiliy

MicroSMicros 18RR213126243321123
28RUS 1777

ZHULIN Dmitry

KARPEEV Oleg
KARPEEV Denis

ElizavetaRicochet 5502MR204222342633135
29LAT 179

LAKSTĪGALA Aivars

TRĒZIŅA-ZIRDZIŅA Ilze
ZIRDZIŅŠ Toms

VindaDiletant 550C323416292734138
30FRA 37707

BAUMANN Bertrand

SCHEER Aurélie

ZabaFlyer ClassicC223933272928139
32RUS 117

SHCHERBAKOV Anton

SAFONOV Ilya
SAVITSKIY Yury

PersistencyRicochet 559P252923DNF3925141
31FRA 76

CHRÉTIEN Laurent

L’HÔTE Christian

PiotrosiuJumper 550 SuperC333515303229139
34RUS 150

PARSHIN Vitalyi

SAMOKHIN Alexandr
YUDIN Anton

FirstRicochet 559P281938DSQ3531151
37SVK 4

NOSKO Zubomir

NOSKO Zubomir
SEDLACKO Josef

KondorL’ArteP243836403736171
33LAT 42

ZIRDZIŅŠ Andris

ZIRDZIŅŠ Vilnis

TikeDiletant 550 WC383230252832147
36RUS 152

NEDELKO Andrey

TROFIMCHUK Vasiliy
TROFIMCHUK Pavel

AstraRicochet 5502MC413029DNFDNF22170
35LTU 1117

LIPEN Igor

MIKHAYLOV Mikhail
FEDYUSHIN Mikhail

Monte CristoSM550POCS1442383130155
38RUS 75

OGLOBLIN Dmitriy

OGLOBLINA Marya
TRONINA Svetlana

WindySilver 550 RR274337413635176
39RUS 59

KORSHUNOV Sergey

KUZNETSOV Alexey

IgrushechkaBobSail RacerR36363532DNF37176
41GER 99

KETTL Christian

KETTL Wolfgang
GURSCHNER Kai

ToyWindjammerP40333435DNSDNS190
40RUS 911

STEPANOV Sergey

LAKTIONOVA Ljubov
SHUTS Alex

BezoSilver 550C393732363838181
43POL 92

WOJNAR Leszek

KOSINSKA Bogumila
ZDEBSKI Robert

BarbaJumper 550 RacerR42414133RDG
39.3
RDG
39.3
193.6
44FRA 4917

BRUN Bernard

HAMM Jacques

Micro ClownNeptune 550R34DNS4339DNF40204
42GER 118

MARX Francis

ROSZAK Jan
BRENSCHEIDT Björn

Eff EmmNeptune 550R434045373439193
45GER 11

BACHSTÄDTER Hartmut

KLEIN-SCHNEIDER Hartmut
BAUENDAHL Manfred

PipocaNeptune 550R3744RAF424041204
46GER 150

REIMANN Volker

GRUMBLAT Dieter

ShamrockySailart 18C454544434242216
47RUS 46

MITROFANOV Victor

MIROFANOVA Vera
MITROFANOV Ivan

VeraSilver 550C44DNF46DNC4143222

PROTOS

Pl SailNr Skipper
   Crew
Yacht Type Div Long Race Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Pts
1
/1
POL 90

OGRODNIK Piotr

BANASZCZYK Grzegorz
CHOROBA Paweł

stawo.plFlyer ProtoP1171137
2
/2
POL 77

TARNACKI Piotr

BECKER Rafał
MONGIRD Krzystof

Toyota KlifL’Arte 3.2P251022213
3
/3
RUS 39

SVISTUNOV Gennadiy

MIKHALEV Grigory
EROPUNOV Oleg

Crystal-SpaL’Arte 4POCS6233519
4
/4
RUS 505

OSTAPUSHCHENKO Mikhail

ANFINOGENOV Andrey
RINGELMANN Johann

PoltinnikL’ArteP4461210125
5
/5
NED 17

ROBERT Renan

VAN DER HEEDEN Lukas
SIMONS Roderick

Arte’MissL’ArteP31034151535
6
/6
RUS 711

BAZHENOV Vladimir

BABUSHKIN Andrey
USENYA Igor

Steel TeamRicochet 559P10213751337
7
/7
RUS 174

NIKIFOROV Evgeniy

BELAYEV Timofey
SUDAKOV Dmitriy

ElenaL’Arte 2P23311514639
8
/8
AUT 49

CZASNY Helmut

BONOMO Jakob
KARNER Gerald

Forever YoungL’ArteP61343181243
9
/9
RUS 170

KUZNETSOV Andrey

TURIKOV Denis
KUZNETSOVA Irina

VishnyaRicochet 559P9881911743
10
/10
POL 290

CELMEROWSKI Marcin

MOCZKOWSKI Wojciech
KONARZEWSKA Adriana

Nissan Auto ŁódźFlyer ProtoP12161287443
11
/11
FRA 4330

FOURNIER Renaud

LEGUILLETTE Charlotte
BEGLOT Benoit

ImagineProto FournierP17175641143
12
/12
POL 720

JANISZEWSKI Robert

ŚLEZIONA Oskar
ZELUDZIEWICZ Krzysztof

mBank.plL’Arte 3.2P812117201452
13
/13
RUS 20

SHUVALOV Yuri

SHUVALOVA Olga
SAVOSKIN Alexandr

Mr SnoopyL’Arte 3P119141491053
14
/14
RUS 1711

PIERROTSKIY Nicolay

SCHEIFER Roman
MUROVA Darya

BiogesShantaP181599131763
15
/16
RUS 77

MASLOV Andrey

MOSKOWSKIY Sergey
STANEVSKIY Anton

JetonL’ArteP1473116172074
16
/18
AUS 1

SMITH Adam

ZOPF Johannes
STROBL Martin

Hot BoatP727201025OCS89
17
/21
FRA 4000

HUMBERT Robert

TOUVAY Pascal
PECOUT Julian

LibertéLucasP52839136DSQ91
18
/22
FRA 13699

LEPORCHER Erick

VENUAT Cécile
MITONNEAU Régis

BenzyEuropaP29211822161693
19
/32
RUS 117

SHCHERBAKOV Anton

SAFONOV Ilya
SAVITSKIY Yury

PersistencyRicochet 559P252923DNF3925141
20
/34
RUS 150

PARSHIN Vitalyi

SAMOKHIN Alexandr
YUDIN Anton

FirstRicochet 559P281938DSQ3531151
21
/37
SVK 4

NOSKO Zubomir

NOSKO Zubomir
SEDLACKO Josef

KondorL’ArteP243836403736171
22
/35
LTU 1117

LIPEN Igor

MIKHAYLOV Mikhail
FEDYUSHIN Mikhail

Monte CristoSM550POCS1442383130155
23
/41
GER 99

KETTL Christian

KETTL Wolfgang
GURSCHNER Kai

ToyWindjammerP40333435DNSDNS190

RACERS

Pl SailNr Skipper
   Crew
Yacht Type Div Long Race Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Pts
1
/15
POL 125

MOSZCZYŃSKI Rafał

PUCHACZ Grzegorz
KUŁAGA Piotr

WojownikFlyer Classic modR3511192012870
2
/23
POL 95

RESZKOWSKI Witold

WÓJCIK Justyna
MAZUR Marcin

FlexpolFlyer Classic modR302224211819104
3
/24
LAT 399

BĒRZIŅŠ Ģirts

GOLDSTEIN Peter
KIRŠFELDS Aigars

My WayJumper 550 RacerR311827232424116
4
/25
RUS 131

VVEDENSKYI Mikhail

VVEDENSKAYA Ekaterina
STASIK Andrey

ZhukaSilver 550 modR262621282127121
5
/27
LAT 222

SMOLYAKOVS Vladimirs

GUSEV Oleg
NEDELKO Vasiliy

MicroSMicros 18RR213126243321123
6
/28
RUS 1777

ZHULIN Dmitry

KARPEEV Oleg
KARPEEV Denis

ElizavetaRicochet 5502MR204222342633135
7
/38
RUS 75

OGLOBLIN Dmitriy

OGLOBLINA Marya
TRONINA Svetlana

WindySilver 550 RR274337413635176
8
/39
RUS 59

KORSHUNOV Sergey

KUZNETSOV Alexey

IgrushechkaBobSail RacerR36363532DNF37176
9
/43
POL 92

WOJNAR Leszek

KOSINSKA Bogumila
ZDEBSKI Robert

BarbaJumper 550 RacerR42414133RDG
39.3
RDG
39.3
193.6
10
/44
FRA 4917

BRUN Bernard

HAMM Jacques

Micro ClownNeptune 550R34DNS4339DNF40204
11
/42
GER 118

MARX Francis

ROSZAK Jan
BRENSCHEIDT Björn

Eff EmmNeptune 550R434045373439193
12
/45
GER 11

BACHSTÄDTER Hartmut

KLEIN-SCHNEIDER Hartmut
BAUENDAHL Manfred

PipocaNeptune 550R3744RAF424041204

CRUISERS

Pl SailNr Skipper
   Crew
Yacht Type Div Long Race Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Pts
1
/17
FRA 38294

BENABEN Philippe

BEIGNEUX Fabrice
HAMON Jean-Philippe

PlatypusFlyer ClassicC1620251822985
2
/19
POL 48

BRZOZOWSKI Tomasz

KOSESKI Pacyfik
BACHMAN Piotr

Flyer ClassicC13242811231889
3
/20
POL 80

GRODSKI Maciej

GRODSKI Mateusz
CIĘŻKI Maciej

Alter EgoFlyer ClassicC15231715192689
4
/26
SRB 55

STEVANOVIC Goran

PAVLOVIC Ivan
JOVANOVIC Alexandar

Flyer Classic C19 2540 2630 23123
5
/29
LAT 179

LAKSTĪGALA Aivars

TRĒZIŅA-ZIRDZIŅA Ilze
ZIRDZIŅŠ Toms

VindaDiletant 550C323416292734138
6
/30
FRA 37707

BAUMANN Bertrand

SCHEER Aurélie

ZabaFlyer ClassicC223933272928139
7
/31
FRA 76

CHRÉTIEN Laurent

L’HÔTE Christian

PiotrosiuJumper 550 SuperC333515303229139
8
/33
LAT 42

ZIRDZIŅŠ Andris

ZIRDZIŅŠ Vilnis

TikeDiletant 550 WC383230252832147
9
/36
RUS 152

NEDELKO Andrey

TROFIMCHUK Vasiliy
TROFIMCHUK Pavel

AstraRicochet 5502MC413029DNFDNF22170
10
/40
RUS 911

STEPANOV Sergey

LAKTIONOVA Ljubov
SHUTS Alex

BezoSilver 550C393732363838181
11
/46
GER 150

REIMANN Volker

GRUMBLAT Dieter

ShamrockySailart 18C454544434242216
12
/47
RUS 46

MITROFANOV Victor

MIROFANOVA Vera
MITROFANOV Ivan

VeraSilver 550C44DNF46DNC4143222